NRD Начало
Сряда, 13 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“
5561
Тонът на времето

Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“

Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите. Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България. През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания, които ще се излъчват от Пловдив и от София

| 08 Ноември 2024, 18:06 ч.
Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“
Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“
Снимка © БТА

Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите.

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.

Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.

Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.

Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка

Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година. 

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.

На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo

Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест. 

Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.

Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.

Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн

Концерт на фамилия Владигерови ще се състои тази вечер в Шумен. Музикалното събитие е по повод 125-годишнината от рождението Панчо Владигеров, съобщи на брифинг зам.-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова.

"Изключително сме щастливи и горди, че посрещаме на територията на нашия град с изключитени музикални традиции фамилия Владигерови. Тази вечер в зала проф. "Проф. Венета Вичева" ще бъдем свидетели на невероятен музикален спектакъл. Входът е свободен", каза доц. Ковчазова.

Екатерина Владигерова, участник в концерта и внучка на Панчо Владигеров, каза, че за наследниците на Владигеров връщането в Шумен винаги е емоционално, като завръщане към корените.

"Ние и четиримата наследници на Панчо Владигеров живеем в Европа, пътуваме много по света, но за наша огромна радост много често се връщаме в Шумен почти всяка година имаме покани

Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.

През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания, които ще се излъчват от Пловдив и от София. 

В Пловдив домакин на talk show-то ще бъде местният драматичен театър. Разговорите с гостите ще се фокусират върху културната дипломация и ролята на културата в изграждането на общността и взаимното разбирателство. Като подтема ще бъде обсъдено и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции (държавни и частни).

В първата част на Live Cam-a специални гости ще бъдат директорите на Драматичния театър – Сюзанна Арутюнян-Василевска, на Кукления театър - Петър Влайков, заедно със заместник-кмета по култура, археология и туризъм на Пловдив - Пламен Панов, и Веселина Балтова (ПР директор на КЦМ-Пловдив, един от големите меценати на пловдивската култура).  Дискусията за културната дипломация стъпва върху  веруюто, че културата и дипломацията вървят ръка за ръка и в творческо отношение иска да започне “разговор” по темата със специалисти и творци с опит и с реализирани проекти, доказани във времето като успешна практика за културна дипломация.

Във втората част на Live Cam, в студиото ще влязат някои от създателите на „Без кръв“, за да споделят интересни факти за творческото сътрудничество между Драматичен театър – Пловдив, и Народeн театър „Йордан Хаджиконстантинов - Джинот“ – Велес.

С изпълнение на деца от детските градини „Звънче“ и „Единство, творчество, красота“ днес във Враца ще започне вторият от трите дни на германската култура, провеждани под надслова „Октоберфест Враца“. Децата ще представят национални германски танци, песни и стихотворения на немски език.

През целия ден на щандовете пред общината ще се предлагат деликатеси, брецели, щолени, щрудели, наденички, бира и греяно вино, а по-голямата част от заведенията в града ще подготвят обедно и вечерно меню с напитки. Също през целия ден на централния площад ще има изложение на последните модели автомобили на марката БМВ, обясни пред журналисти кметът на Враца Калин Каменов.

По думите му в програмата на феста за днешния ден е включено и рисуване с чаша бира или греяно вино, осигурено е и специално място с фотоогледало за моментни снимки за всички, които и

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП. 

Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.

Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.

„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.

Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж

На 16 ноември (събота) в София ще започне вторият live. Четиричасовото онлайн предаване е с надслова „Изправени пред сянката“ и ще се излъчва на живо от покрива на столичен хотел във фейсбук страницата на инициативата. В поредица от преки включвания ще видим на живо какво се случва в няколко български града и как е започнала Нощта на театрите.

В разговора за „Моби Дик“, девет месеца след премиерата – за предизвикателствата, равносметката и емоцията да правиш театър, ще се включат Христо Петков и Александър Секулов.

По време на панела за първи път ще бъдат показани и кадри от документалния филм „Ахав беше тук“, посветен на представлението. В студиото ще е и част от екипа на филма – режисьорът Тодор Личев и видео артдиректорът на проекта – Илия Стоянов. Премиерата на „Ахав беше тук“ ще е догодина. Актрисите Луиза Григорова-Макариев, Весела Бабинова и Боряна Братоева ще дискутират по темата за новите театралите продуцентски компании и премиерните спектакли през есенно-зимния театрален сезон.

Къде ги отвежда сянката, какви са нейните проекции/провокации в живота и на сцената, както и какво се случва, като се изправиш пред своята собствена сянка и как тя влияе на креативността - по тези теми ще говорят  Юлиан Вергов, Владимир Михайлов и Мартин Димитров.

След тях в студиото ще влезе режисьорът Явор Гърдев, за да разкрие „тайните“ и „златните съкровища“ на „Венецианският търговец“, да сподели какви режисьорски чувства бушуват по време на репетиции, многоезичието в спектакъла дали сближава или разделя, кои са новите зони за разбирането на Шекспир днес.

За фотографията и театъра, както и за книгата „Мина половин живот“ ще разкаже Владимир Карамазов. Финалът на студиото е отделен за рекапитулация на първите 12 години на „Нощ“-та в България, а в него, освен организаторите, ще се включи и един от първите посланици на инициативата – Дарин Ангелов.

Близо 100 събития - спектакли, творчески срещи, уъркшопове, изложби, импро театър, танцови пърформанси и други форматни съдържания, в 13 български града са включени в програмата тази година. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, ...
Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ тръгва на гастрол със „Сватбата на Фигаро“
Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, с ...
Галерия "Сердика" представя изложба по повод 10-ата си годишнина
Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите. "Галерия "Сердика" ...
Фестивал „Танцови маршрути”
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров& ...
Общинският музей на Букурещ представя изложба за българското изгнание през XIX в.
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ ...
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския уни ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
12-ата „Нощ на театрите“
Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, ...
Тикер в 02:00 ч.
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през к ...
Начало Тонът на времето
5561
Тонът на времето

Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“

Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите.Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.

| 08 Ноември 2024, 18:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“
Две live студия ще има в 12-ата „Нощ на театрите“
Снимка © БТА

Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите.

Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.

Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.

„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.

Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.

Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка

Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година. 

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.

На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo

Батман - черният рицар с пелерина, който съществува от повече от 85 години, получи своя звезда Алея на славата в Холивуд, ставайки първият супергерой в историята, на когото е оказана подобна чест. 

Звездата на популярния комиксов персонаж е 2790-ата на прочутата алея в Холивуд и се намира до тези на "телевизионния Батман" Адам Уест и на Боб Кейн - единият от авторите си.

Създаден за DC Comics от Кейн заедно с Бил Фингър, Батман се появява за първи път в Detective Comics #27 през 1939 г. и оттогава е символ на решителност, смелост и справедливост. Той е един от най-емблематичните измислени персонажи в света - самобитен супергерой, който се отличава не със своите свръхсили, а с интелигентност, решителност и технически умения.

Батман е разпознаваем по целия свят благодарение на образа си в комикси, телевизионни предавания, анимации и филми. От Адам Уест в едн

Концерт на фамилия Владигерови ще се състои тази вечер в Шумен. Музикалното събитие е по повод 125-годишнината от рождението Панчо Владигеров, съобщи на брифинг зам.-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова.

"Изключително сме щастливи и горди, че посрещаме на територията на нашия град с изключитени музикални традиции фамилия Владигерови. Тази вечер в зала проф. "Проф. Венета Вичева" ще бъдем свидетели на невероятен музикален спектакъл. Входът е свободен", каза доц. Ковчазова.

Екатерина Владигерова, участник в концерта и внучка на Панчо Владигеров, каза, че за наследниците на Владигеров връщането в Шумен винаги е емоционално, като завръщане към корените.

"Ние и четиримата наследници на Панчо Владигеров живеем в Европа, пътуваме много по света, но за наша огромна радост много често се връщаме в Шумен почти всяка година имаме покани

През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания, които ще се излъчват от Пловдив и от София. 

В Пловдив домакин на talk show-то ще бъде местният драматичен театър. Разговорите с гостите ще се фокусират върху културната дипломация и ролята на културата в изграждането на общността и взаимното разбирателство. Като подтема ще бъде обсъдено и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции (държавни и частни).

С изпълнение на деца от детските градини „Звънче“ и „Единство, творчество, красота“ днес във Враца ще започне вторият от трите дни на германската култура, провеждани под надслова „Октоберфест Враца“. Децата ще представят национални германски танци, песни и стихотворения на немски език.

През целия ден на щандовете пред общината ще се предлагат деликатеси, брецели, щолени, щрудели, наденички, бира и греяно вино, а по-голямата част от заведенията в града ще подготвят обедно и вечерно меню с напитки. Също през целия ден на централния площад ще има изложение на последните модели автомобили на марката БМВ, обясни пред журналисти кметът на Враца Калин Каменов.

По думите му в програмата на феста за днешния ден е включено и рисуване с чаша бира или греяно вино, осигурено е и специално място с фотоогледало за моментни снимки за всички, които и

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“.  На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.

Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града. 

Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г. 

Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП. 

Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.

Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.

„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.

Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж

В първата част на Live Cam-a специални гости ще бъдат директорите на Драматичния театър – Сюзанна Арутюнян-Василевска, на Кукления театър - Петър Влайков, заедно със заместник-кмета по култура, археология и туризъм на Пловдив - Пламен Панов, и Веселина Балтова (ПР директор на КЦМ-Пловдив, един от големите меценати на пловдивската култура).  Дискусията за културната дипломация стъпва върху  веруюто, че културата и дипломацията вървят ръка за ръка и в творческо отношение иска да започне “разговор” по темата със специалисти и творци с опит и с реализирани проекти, доказани във времето като успешна практика за културна дипломация.

Във втората част на Live Cam, в студиото ще влязат някои от създателите на „Без кръв“, за да споделят интересни факти за творческото сътрудничество между Драматичен театър – Пловдив, и Народeн театър „Йордан Хаджиконстантинов - Джинот“ – Велес.

На 16 ноември (събота) в София ще започне вторият live. Четиричасовото онлайн предаване е с надслова „Изправени пред сянката“ и ще се излъчва на живо от покрива на столичен хотел във фейсбук страницата на инициативата. В поредица от преки включвания ще видим на живо какво се случва в няколко български града и как е започнала Нощта на театрите.

В разговора за „Моби Дик“, девет месеца след премиерата – за предизвикателствата, равносметката и емоцията да правиш театър, ще се включат Христо Петков и Александър Секулов.

По време на панела за първи път ще бъдат показани и кадри от документалния филм „Ахав беше тук“, посветен на представлението. В студиото ще е и част от екипа на филма – режисьорът Тодор Личев и видео артдиректорът на проекта – Илия Стоянов. Премиерата на „Ахав беше тук“ ще е догодина. Актрисите Луиза Григорова-Макариев, Весела Бабинова и Боряна Братоева ще дискутират по темата за новите театралите продуцентски компании и премиерните спектакли през есенно-зимния театрален сезон.

Къде ги отвежда сянката, какви са нейните проекции/провокации в живота и на сцената, както и какво се случва, като се изправиш пред своята собствена сянка и как тя влияе на креативността - по тези теми ще говорят  Юлиан Вергов, Владимир Михайлов и Мартин Димитров.

След тях в студиото ще влезе режисьорът Явор Гърдев, за да разкрие „тайните“ и „златните съкровища“ на „Венецианският търговец“, да сподели какви режисьорски чувства бушуват по време на репетиции, многоезичието в спектакъла дали сближава или разделя, кои са новите зони за разбирането на Шекспир днес.

За фотографията и театъра, както и за книгата „Мина половин живот“ ще разкаже Владимир Карамазов. Финалът на студиото е отделен за рекапитулация на първите 12 години на „Нощ“-та в България, а в него, освен организаторите, ще се включи и един от първите посланици на инициативата – Дарин Ангелов.

Близо 100 събития - спектакли, творчески срещи, уъркшопове, изложби, импро театър, танцови пърформанси и други форматни съдържания, в 13 български града са включени в програмата тази година. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа
Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ тръгва на гастрол със „Сватбата на Фигаро“
Галерия "Сердика" представя изложба по повод 10-ата си годишнина
Фестивал „Танцови маршрути”
Общинският музей на Букурещ представя изложба за българското изгнание през XIX в.
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Авансцена
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Под прожектора
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.